Blogs

Food shopper assistant zawód przyszłości

 

Żyjemy i pracujemy w coraz większym tempie i nie mamy czasu na przeczytanie wszystkich informacji umieszczonych na etykietach produktów, a jest ich coraz więcej. Kontrowersyjne są zwłaszcza: soki, margaryna, owoce egzotyczne i zupy w proszku. Jak się w w tym odnaleźć, tłumaczy Agnieszka Pająk, food shopper assistant.

Czym zajmuje się food shopper assistant ?

Agnieszka Pająk: Cóż, prekursorom jest zawsze najtrudniej…

Gdzie Pani taki zawód znalazła ?

W USA. Jest on popularny głównie w Nowym Jorku i na zachodnim wybrzeżu. Kalifornia znana jest z zamiłowania do wszystkiego, co wchodzi w sferę wellness. W Polsce coraz więcej osób chciałoby się zdrowo odżywiać, a ponieważ nie wiedzą jak, zwracają się do specjalisty. Przede wszystkim żyjemy i pracujemy w coraz większym tempie i nie mamy czasu na przeczytanie wszystkich informacji umieszczonych na etykietach produktów, a jest ich coraz więcej. Często też ich nie rozumiemy lub nie znamy skomplikowanych nazw związków chemicznych. Można więc wybrać się ze mną na zakupy i przy okazji nauczyć się paru rzeczy albo – po prostu – wysłać mnie na zakupy.

Czego mogę się w takim razie nauczyć na takich zakupach ?

Prostych zasad, jak dobierać produkty, aby oszczędzić sobie problemów ze zdrowiem – zwłaszcza z układem trawiennym. Warto również poznać najbardziej szkodliwe składniki, które powinno się omijać.

Czyli ?

Np. margarynę powinniśmy omijać szerokim łukiem – tłuszcze TRANS są niezdrowe i doprowadzają nasz organizm do ruiny. Trzeba uważać na gluten, zwłaszcza pszenny, który jest wszędzie – nie tylko w chlebie czy makaronach. Jest go pełno w wędlinach, mięsie, produktach wysoko przetworzonych, w nabiale – zawierają go nawet jogurty i śmietany. Warto eliminować cukier, gdzie tylko się da. Również ten składnik zasypuje nas z każdej strony. Prosta zasada opracowana przez Nas (Angie & DrGrace) to 3G – GO GLUTEN FREE, GO SUGAR FREE, GO TRANS FAT FREE. Jeżeli nie chcemy przechodzić na dietę, czy nie wyobrażamy sobie zdrowego stylu życia w praktyce, z wielu powodów – zastosujmy tylko zasadę 3G. Gwarantuję poprawę samopoczucia już po 3 tygodniach. Często podkreślam – co czasem wydaje się kontrowersyjne – że nie należy kupować owoców egzotycznych np. bananów, bo – nie oszukujmy się – nie przybyły do nas w stanie naturalnym ze względu na tak długą drogę. Zwłaszcza zimą – powinniśmy omijać kolorowe owoce i warzywa w sklepach – te, które naturalnie nie występują u nas o tej porze roku. Nasze zdrowie na co dzień rujnują gotowe produkty do podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych, zupy, sosy z proszku, wysoko przetworzone słodycze, przekąski, ciastka itd. Soki również są kontrowersyjne – należy dokładnie sprawdzać ich skład. Niestety słowo sok stało się nazwą i nawet najbardziej przetworzony produkt można nazwać w ten sposób. Niektóre z nich są tak schemizowane, że lista korzyści z ich konsumowania wynosi 0, a nawet i mniej. W efekcie fundujemy swojemu organizmowi zabójczy koktajl różnego rodzaju związków chemicznych.

Na co trzeba najbardziej uważać ?

Na takie słowa na opakowaniach jak: „naturalny”, „zrobiony z…”, „stuprocentowy”, „nie zawiera tłuszczu”, „wzbogacane”, „wędzone”, „zrobione z pełnego ziarna”. Masło dla przykładu powinno zawierać minimum 82% tłuszczu mlecznego; w tej chwili producenci zamieszczają informację na opakowaniu: „zawiera 82% tłuszczu”, ale pytam – jakiego? Nie podaje się informacji, jaki tłuszcz wchodzi w skład produkty o nazwie „masło”. Często są to najtańsze oleje uniwersalne czyli TRANSY lub olej palmowy, który w niskiej temperaturze twardnieje, więc trudno poznać, czy jest to prawdziwe masło. Nie dawno opatentowałam test na grzance, jeśli owe masło po posmarowaniu ciepłego chleba śmierdzi, to znaczy, że z jego składem jest problem. Prawdziwe masło nie ma zapachu. Taka samo wygląda sytuacja z jogurtami, które są zbiorem sztucznych barwinków, zagęstników i zapachów. Również drogie napoje probiotyczne na Zachodzie są zakazane i wycofane z rynku – np. we Francji z powodu braku skuteczności, którą obiecuje w reklamach producent.

Rozumiem, że food shopper assistant jest takim jedzeniowym fashionistą ?

W pewnym sensie tak. Jeśli poznam oczekiwania danej osoby, mogę dobrać dietę skrojoną na miarę jak krawiec dobiera sukienkę czy garnitur. Proponuję i propaguję dietę MIQ – czyli zgodną z naszą metaboliczną inteligencją. Swego czasu typy metaboliczne pokrywały się z grupą krwi, jednak na skutek globalnej migracji zostało to zaburzone. W diecie MIQ dobieramy sposób żywienia i grupy produktów do danego typu metabolicznego. Trzy podstawowe typy to: typ białkowy, węglowodanowy i mieszany. Typ węglowodanowy jest to tzw. wolny spalacz. Osoba ta spala węglowodany w cyklu Crebs’a bardzo wolno. Zakwasza organizm i tyje, jedząc zbyt dużo tłuszczu i białka. Natomiast typ białkowy odwrotnie, jest szybkim spalaczem i węglowodany spala zbyt szybko, tyje i zakwasza organizm po zbyt dużej ilości takich składników. Za to utrzymuje wagę przy diecie bogatej we właściwy tłuszcz i białko dobrej jakości. Swój typ można określić robiąc prosty test – dostępny również w formie aplikacji MIQ dla systemów IOS, Android, Windows Phone.

Ale to jest temat rzeka na zupełnie inny tekst …

Agnieszka Pająk – pasjonatka i propagatorka zdrowego stylu życia, specjalistka z zakresu wellness; promuje wspólną akcję wraz z DrGrace 3G – GO SUGAR FREE, GO GLUTEN FREE, GO TRANS FAT FREE oraz METABOLICZNE IQ, USA diet coach, freelancer, publicystka, członek SlowFood International, prowadzi portal slowfoodlife.com, warsztaty kuchnia 3G

 

Autor: Marta Chowaniec

Marta Chowaniec, z wykształcenia polonistka, od ponad ośmiu lat pracuje jako dziennikarka. Autorka licznych artykułów o społeczeństwie, kulturze i kulinariach. Przeprowadza wywiady z wyjątkowo ciekawymi osobami. Obecnie studiuje zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim oraz pisze teksty do kwartalnika „Premium”. Czyta książki, chodzi do teatru, lubi galerie sztuki i kina oraz gotowanie i podróżowanie.

Komentarze

Shop

Newsletter zapisz się i wiedz więcej !

Kuchnia 3g Coaching Slowteka Sport Akademia DGD DRGRACE All
pexels-photo-1471203
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 28 CANCUN ZIELONE MIASTO PRZYSZŁOŚĆI
roadtrip - mans hands on the wheel and autobahn in the background
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 27
SMOG ELEKTROMAGNETYCZNY WE WSPÓŁCZESNYM SAMOCHODZIE
Huge human brain and many little businesspeople around
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 26
PARKINSON, ALZHEIMER ZACZYNA SIĘ W JELITACH
NOWE BADANIA MIKROBIOTA I POŁĄCZENIE JELITA MÓZG
TV Radio Video Press News COSMOAngie All
pexels-photo-1471203
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 28 CANCUN ZIELONE MIASTO PRZYSZŁOŚĆI
roadtrip - mans hands on the wheel and autobahn in the background
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 27
SMOG ELEKTROMAGNETYCZNY WE WSPÓŁCZESNYM SAMOCHODZIE
Huge human brain and many little businesspeople around
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 26
PARKINSON, ALZHEIMER ZACZYNA SIĘ W JELITACH
NOWE BADANIA MIKROBIOTA I POŁĄCZENIE JELITA MÓZG
O Metabolic IQ Prasa Radio Test MIQ MIQ APP MIQ BOX All
Women's sports bra,foot ware, Dumbbell and apple. Fitness wear and equipment. Sport fashion, Sport accessories, Sport equipment. for healthy concept.
INSTYNKT A MODA – FRAGMENT KSIĄŻKI
METABOLICZNE IQ TWÓJ KOD DO ZDROWIA
Appetizing fine cheese selection on rustic plate with wine, grape and Honey mustard sauce , top view
TWÓJ KOD DO ZDROWIA – PROTOKÓŁ MIQ
co może dać ci identyfikacja własnego typu metabolicznego ?
ING_40492_14237
WNZO 084: Jaki jest Twój typ metaboliczny ?
O Gluten IQ Prasa Radio Test GIQ GIQ APP GIQ BOX All
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Gingerbread cookies on a table and Christmas lights on background
EKOAGENT – ŚWIĘTA BEZ GLUTENU
wheat
ZABÓJCZE ZIARNA – POLSKIE RADIO
O Shopping IQ Produkty Miejsca Showfood.pl SIQ APP All
Healthy food ingredients flat lay with various fruits , vegetables, seeds and nut on light mint background. Mixer for detox drinks making, top view. Dieting and clean eating concept
O ŻYWNOŚCI SŁÓW KILKA – WARZYWA, OWOCE
FRAGMENT KSIĄŻKI SHOPPING IQ – CO KUPOWAĆ, BY JEŚĆ ZDROWO
Meat is cut and hanged to dry outdoors in the lodge
MIĘSA, RYBY, OWOCE MORZA , SUSHI, TATAR
FRAGMENT KSIĄŻKI
SHOPPING IQ – CO KUPOWAĆ, BY JEŚĆ ZDROWO
White cocktail in bar background
SOS CO ROBIĆ, KIEDY CZUJESZ SIĘ NAPRAWDĘ ŹLE ?
fragment książki Shopping IQ inteligentne zakupy dla mądrych ludzi Co kupować, by jeść zdrowo
Design Fotografia Ludzie slow Podróże Miejsca Sztuka All
slider-glowny-2
Certyfikat V-Label dla Leonardo Verde
kolejnej w 100% wegańskiej restauracji na mapie Warszawy
double exposure telecommunication device network
CYWILIZACJA
FRAGMENT KSIĄŻKI METABOLICZNE IQ TWÓJ KOD DO ZDROWIA
The typpical landscape of the Kabale District in Southern Uganda with homesteads within worked plots of land against the fertile hills from below to right at the top of the hills.
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII
VOL. 12 UGANDA – PODRÓŻ DO PERŁY AFRYKI