AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 7
SHOPPING IQ – JAK ROBIĆ ZAKUPY
DEKALOG ZAKUPÓW SPOŻYWCZYCH
Na przestrzeni ostatnich lat ilość produktów na sklepowych półkach zwiększyła się z kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy ! Oczywiście wybór, jaki obecnie ma konsument, może wydawać się imponujący, często jednak jest to tylko iluzja. Produkty zbliżone są do siebie składem, a 80% z nich nie nadaje się do spożycia, jeżeli kierujemy się kryterium zdrowotnym.
Niech nie zmyli was wysoka cena i marka produktu – niestety nie zawsze idą one w parze z jakością. Producenci zorientowali się już, że konsument robi się coraz bardziej ciekaw składu, czyta etykiety, wymienia się informacjami z innymi kupującymi, śledzi trendy i zbiera informacje. Z tego powodu producenci coraz częściej sięgają po nowe triki, które sprawią, że kupimy dany produkt, myśląc, że inwestujemy w swoje zdrowie, choć bywa wprost przeciwnie. Takie hasła, jak: „śmietana babuni”, „jaja wiejskie”, „masło klarowane”, „jogurt fit”, „zdrowe płatki”, „naturalne” często są jedynie tzw. nazwą handlową, która wcale nie musi iść w parze z jakością produktu, jego pochodzeniem i składem.
Mało tego, zgodnie z prawem jedynie ostatni producent ma obowiązek wymienić wszystkie składniki produktu na opakowaniu, więc jeśli w łańcuchu produkcyjnym było wielu podwykonawców czy półproducentów, wcale nie dowiemy się o wszystkich składowych naszego, dajmy na to, keczupu. Dlatego warto trzymać się kilku prostych zasad, które mimo ciągłych zmian w branży spożywczej, wciąż pozostają aktualne.
Jeżeli zainteresował Cię temat koniecznie posłuchaj najnowszej audycji z Chicago prowadzonej przez Ewę Staniszewską oraz przeczytaj więcej o Shopping IQ w mojej książce Metaboliczne IQ – twój kod do zdrowia.
Komentarze