Certyfikat V-Label dla Leonardo Verde
kolejnej w 100% wegańskiej restauracji na mapie Warszawy
Certyfikat V-Label, którym oznacza się spełniające najwyższe normy jakości wegańskie i wegetariańskie produkty spożywcze i kosmetyczne, usługi oraz punkty gastronomiczne, cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Do tej pory, począwszy od września 2016 roku, kiedy V-Label rozpoczął swoją działalność w Polsce, oznaczono nim już kilkaset produktów. W czwartek 14 czerwca, w dniu swoich pierwszych urodzin, certyfikat otrzymała warszawska wegańska restauracja Leonardo Verde. Przybywa zatem lokali oferujących Polakom dania, których jakość i uczciwość potwierdzona jest międzynarodowym certyfikatem.
W maju minął rok, od kiedy znakiem V-Label – najbardziej prestiżowym międzynarodowym certyfikatem przyznawanym produktom wegańskim i wegetariańskim – mogą być oznaczane usługi oraz punkty gastronomiczne w Polsce. Ponad rok, bo od kwietnia 2017 roku, certyfikat V-Label mogą także otrzymać produkty kosmetyczne i higieniczne. Przez ten czas wydarzyło się naprawdę dużo: poza produktami spożywczymi i kosmetycznymi, certyfikat posiada już 12 punktów gastronomicznych.
Marki i producenci, którzy wyróżnieni zostali certyfikatem V-Label w Polsce to np. Dr. Oetker, Polsoja, Sotelli, Grupa Otmuchów, Dijo, Oryginalny Sok, Onedaymore, Fanex, Ministerstwo Dobrego Mydła, restauracje Tel Aviv czy Wegeguru. Oznacza to, że z roku na rok liczniejsze w naszym kraju grono miłośników kuchni roślinnej może coraz częściej spotkać się z restauracjami, producentami oraz produktami, których rzetelność potwierdzona jest tym najwyższym międzynarodowym certyfikatem.
Ostatnie tygodnie obfitowały w kolejne sukcesy certyfikacji znakiem V-Label – w kwietniu certyfikat przyznano 27 produktom znajdującym się w ofercie największej sieci dyskontowej – Biedronce. Produkty te brały udział w ogólnopolskiej akcji „Weganie mają smak”, która spotkała się z szerokim i bardzo dobrym przyjęciem przez klientów sieci. W tym samym miesiącu znak V-Label przyznano luksusowemu hotelowi i restauracji „Uroczysko Siedmiu Stawów”. Tym samym po raz pierwszy w Polsce certyfikat otrzymała restauracja z menu mieszanym, to znaczy serwująca dania wegańskie i wegetariańskie, a także potrawy mięsne. Przyznanie certyfikatu restauracji z menu mieszanym pokazuje, że można prowadzić restaurację serwującą dania mięsne i otwartą na gości preferujących dietę roślinną, z pełnym poszanowaniem zasad przygotowania produktów wegetariańskich i wegańskich. Jest to też pierwsze tego typu miejsce w Polsce znajdujące się poza dużymi ośrodkami miejskimi. To ważny znak, że certyfikat V-Label zaczyna powoli wychodzić poza wielkie miasta.
Certyfikat V-Label dla Leonardo Verde
W czwartek 14 czerwca br. certyfikat V-Label został oficjalnie przyznany kolejnej już warszawskiej restauracji – Leonardo Verde przy ul. Poznańskiej. Jest to pierwsza w Polsce restauracja oferująca roślinne wariacje na temat kuchni włoskiej w wydaniu zdrowym, bezcukrowym, szeroko korzystająca z produktów bezglutenowych. Menu restauracji charakteryzują oryginalne i nieoczywiste połączenia smaków i konsystencji roślin. Restauracja serwuje ciasta bez cukru i bez glutenu, ekologiczne wina oraz koktajle alkoholowe na bazie owoców, warzyw i ziół.
Przystępując do procesu, którego zwieńczeniem jest otrzymanie certyfikatu V-Label, restauracja Leonardo Verde musiała przejść audyt, polegający w pierwszym etapie na rozmowach z szefem kuchni i managerami lokalu, a w drugim na przebadaniu składników używanych w kuchni restauracji pod kątem zawartości substancji pochodzenia zwierzęcego.
Restauracja Leonardo Verde, choć w przestrzeni wegańskiej Warszawy istnieje dopiero od roku, zdążyła już na stałe dołączyć do grona najlepszych w swojej klasie. Jest przy tym miejscem oryginalnym, oferującym najwyższej jakości kuchnię roślinną w wydaniu włoskim. Dlatego cieszymy się ogromnie, że mogliśmy nadać Leonardo Verde certyfikat V-Label jako kolejnej restauracji w 100% wegańskiej. Warszawiacy i odwiedzający ją goście mają dzięki temu do wyboru kolejne miejsce, którego jakość i rzetelność potwierdzona została międzynarodowym certyfikatem. – powiedział Przemysław Chojnicki, koordynator ds. przyznawania praw licencyjnych do posługiwania się znakiem V-Label na terenie Polski.
Leonardo Verde to biznes rodzinny. Od początku było dla nas jasne, że chcemy stworzyć miejsce z kuchnią roślinną. Na początku był malutki lokal wegański Vegan Pizza, który został świetnie przyjęty przez warszawiaków. Przestaliśmy się w nim mieścić, więc postanowiliśmy 30m2 zamienić na coś większego. I tak otworzyliśmy Leonardo Verde, w którym menu stanowią roślinne wariacje na temat kuchni włoskiej, a wegańska pizza pozostała ważną częścią naszej karty. Na certyfikację znakiem V-Label zdecydowaliśmy się ze względu na coraz większe zaufanie, jakim ten znak obdarzany jest przez Polaków. Po roku działalności Leonardo ma już wśród warszawiaków ugruntowaną pozycję, a certyfikat pozwoli nam przyciągnąć gości z zagranicy, turystów, dla których międzynarodowy znak V-Label jest oczywistą gwarancją jakości i rzetelności oferowanych wegańskich dań. – powiedzieli Małgorzata Gursztynowicz i Maciej Ruszke, właściciele restauracji Leonardo Verde.
Certyfikacja znakiem V-Label nie zwalnia tempa – w najbliższych tygodniach będziemy mogli poznać kolejne punkty gastronomiczne i produkty oznaczone tym prestiżowym, międzynarodowym certyfikatem jakości.
V-Label – założenia
V-Label to rozpoznawalny i uznany na świecie symbol certyfikujący produkty i usługi przeznaczone dla wegetarian i wegan. Po raz pierwszy został zastosowany ponad 20 lat temu w Szwajcarii. Certyfikacji podlegają produkty spożywcze, kosmetyki, usługi oraz punkty gastronomiczne. Certyfikat V-Label posiada dwa rodzaje etykiet: osobną dla wegetarian (V-Label VEGETARIAN), obejmującą produkty mogące zawierać mleko i jego pochodne, miód oraz jaja (z wyłączaniem jaj z chodu klatkowego) i osobną dla wegan (V-Label VEGAN) dla produktów niezawierających żadnych składników zwierzęcych, w tym również mleka.
Obecnie oznaczenie V-Label wykorzystywane jest na ponad 15 tysiącach produktów w 44 krajach, m.in. w Belgii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii i we Włoszech. V-Label przyznaje Europejska Unia Wegetariańska (EVU).
Od września 2016 roku o certyfikację tym międzynarodowym znakiem towarowym ubiegają się polscy przedsiębiorcy z branży spożywczej, od kwietnia 2017 – producenci kosmetyków i produktów higienicznych. W maju 2017 ruszyła certyfikacja usług oraz punktów gastronomicznych.
V-Label – pewność najwyższej jakości
Znak V-Label to gwarancja, że dany produkt został sprawdzony pod kątem obecności substancji pochodzenia zwierzęcego nie tylko w składzie produktu, lecz także w zastosowanych dodatkach, substancjach pomocniczych i składnikach wykorzystywanych na wszystkich etapach produkcji. Kryteria dotyczące braku obecności substancji zwierzęcych w przypadku tego symbolu dotyczą więc wszystkich ogniw w łańcuchu produkcji – od dostawcy surowców do dystrybutorów finalnych produktów. Ponadto w trakcie trwania licencji producent jest zobowiązany do poinformowania jednostki certyfikującej o każdej zmianie receptury lub procesu technologicznego. Producent musi zagwarantować, że zmiana nie będzie miała wpływu na czystość produktu pod względem występowania substancji pochodzenia zwierzęcego. W przypadku kosmetyków oraz produktów higienicznych wymaga się, by certyfikowane produkty i jego składniki nie były testowane na zwierzętach na żadnym z etapów produkcji, tj. ani przez przedsiębiorcę, ani na jego zlecenie. Dodatkowo certyfikat V-Label potwierdza, że kosmetyki i ich składniki są wolne od GMO.
Licencja V-Label wydawana jest na rok. Po roku produkty nią objęte podlegają kolejnej weryfikacji.
Komentarze