Czas na rewolucję… w pielęgnacji !
Lena Sokolovska, Jovita Vyšniauskienė, Miglė Tylaitė
Kosmetyki naturalne DIY
Które kosmetyki są naprawdę eko? Czy brak parabenów, alergenów, SLS-ów, sztucznych barwników czy chlorku sodu oznacza, że krem lub szampon są bezpieczne i naturalne? I czy rzeczywiście ich tam nie ma? Założycielki litewskiej firmy Uoga Uoga, produkującej uznane ekologiczne kosmetyki, wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy mają dość wątpliwości i obaw.
Kosmetyki Naturalne DIY [ang. Do It Yourself – Zrób To Sama] to ponad 70 unikalnych i prostych receptur na masła do ciała, kule do kąpieli, kremy do twarzy, toniki, maski, szampony oraz odżywcze eliksiry, dzięki którym z łatwością można przygotować własny zestaw pielęgnacyjny, dający gwarancję naturalności i jakości.
Na przygotowanie większości z nich wystarczy najwyżej kwadrans, chociaż niektóre muszą „poleżakować”, żeby uzyskać pełnię pielęgnacyjnych czy leczniczych właściwości. Zamieszczone w książce lustracje pobudzają wyobraźnię i kuszą.
Po krótkim wstępie dotyczącym składników i technik ich łączenia autorki zapraszają na prawdziwą kosmetyczną ucztę. Zapewniają, że nie ma nic przyjemniejszego i lepszego dla ciała niż własnoręcznie przygotowany tonik z chabrów, peeling z truskawek i brązowego cukru, balsam w kostce z awokado, masło kawowe, krem z nagietka czy maseczka z grejpfruta i drzewa herbacianego (w książce znajduje się też kilka propozycji do pielęgnacji niemowląt).
Naturalnie, to znaczy jak ?
Naturalnie, czyli na bazie składników, które znajdziemy we własnej kuchni, na bazarku, na łące lub w pobliskiej zielarni. Naturalnie, czyli tak, jak kiedyś robiły nasze babki i prababki wiedzące jak wykorzystać właściwości darów natury. Naturalnie, czyli z ograniczonym terminem przydatności.
Wśród wykorzystywanych przez autorki składników są: glinki kosmetyczne, oleje (do produkcji kosmetyków należy używać wyłącznie olejów tłoczonych na zimno), masła, olejki eteryczne, zioła, owoce, warzywa sól czy cukier. Dzięki szczegółowym informacjom dotyczącym ich właściwości i zalet można wybrać przepisy najlepsze dla siebie. Kosmetyki naturalne, w zależności od bazy, na której są przygotowywane mają termin zużycia od tygodnia (toniki) do roku (kremy).
Książka Leny Sokolovskiej, Jovitay Vyšniauskienė i Miglė Tylaitė jest przeznaczona w równej mierze dla miłośniczek kosmetyków naturalnych i eko, jak i osób, które mają wrażliwą skórę lub problemy skórne. Autorki zapewniają, że nie ma nic lepszego i bardziej odżywczego, niż naturalne składniki, z których większość mogłaby być po prostu… zjedzona.
Z książki:
Właściwości wybranych olejów:
Olej kokosowy – idealny do skóry bardzo suchej, ponieważ ten gęsty olej może ją skutecznie zmiękczyć. Jako produkt do pielęgnacji włosów szczególnie ceniony jest za wyjątkową zdolność przenikania do łodygi włosa. W ciepłej temperaturze łatwo się topi.
Olej sezamowy – półtłusty, szybko wchłaniający się i wnikający głęboko w skórę olej, który jednocześnie działa zmiękczająco i odżywia skórę kwasami tłuszczowymi omega-6. Dzięki jego właściwościom antybakteryjnym, można stosować go do oczyszczania skóry. Nadaje się do każdego typu skóry, także niemowląt. Uwaga! Olej sezamowy można pomylić z olejem z prażonego sezamu. Ten drugi charakteryzuje się wyjątkowo silnym zapachem i nie nadaje się do wyrobu kosmetyków.
Olej migdałowy – odpowiedni do każdego typu skóry, także niemowląt. Jest półtłusty, działa łagodnie i ma lekką konsystencję. Olej migdałowy szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej powłoczki. Może być stosowany jako olejek do masażu.
Olej z wiesiołka – łatwo i głęboko się wchłania i jest bogaty w kwas γ-linolenowy, niezwykle rzadko spotykany. Leczy wysuszoną skórę, wspomaga natlenianie komórek skóry i łagodzi podrażnienia. Skutecznie opóźnia też proces starzenia.
Olej z awokado – ten delikatny, odżywczy, półtłusty olej jest bogaty w witaminy E, D i B5, niezbędne w pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej. Ożywia zmęczoną, szarą skórę i wspomaga wygładzanie zmarszczek. Doskonale nadaje się do wyrobu balsamów do ust. Wargi zyskują dzięki niemu piękny połysk. Olej z awokado stanowi też znakomity środek do pielęgnacji włosów. Uwaga! Ze względu na swoją intensywną, zieloną barwę, zaleca się stosowanie go do mieszanek z innymi olejami.
Olej z dzikiej róży – lekki, łatwo wchłaniający się olej, który zawiera tretynoinę (pochodną witaminy A). Pomaga zwalczać różnego typu infekcje, trądzik, drobne ranki i oparzenia. Olej z dzikiej róży przyspiesza proces gojenia, a dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 i omega-6 wspomaga regenerację skóry, wygładza zmarszczki i poprawia elastyczność.
Wybrane przepisy:
Tonik z chabrem bławatkiem jako kompres pod oczy
Składniki :
6 kwiatów chabra bławatka (lub ½ łyżeczki suszonych płatków)
⅓ łyżeczki czarnej herbaty
6 kwiatów rumianku (lub ½ łyżeczki suszonych płatków)
½ szklanki wody
1 ogórek
Przygotowanie:
Zalej wrzątkiem liście herbaty, kwiaty chabra bławatka i rumianku. Odstaw napar do wystygnięcia. Wyciśnij sok z ogórka w sokowirówce albo zetrzyj warzywo na tarce i odcedź sok z miąższu. Usuń liście herbaty i kwiaty z naparu, wlej go do soku z ogórka.
Lekko nasącz tonikiem płatki kosmetyczne, połóż je na powiekach i odpręż się na 10–15 minut. Poczuj, jak opuszcza cię zmęczenie i znikają obrzęki pod oczami.
Chabry bławatki zawierają dużo taniny, która ma właściwości tonizujące i ochronne, dlatego ich niebieskie kwiaty są tradycyjnie używane do wyrobu produktów ujędrniających skórę pod oczami. Dodając do mieszanki czarną herbatę, rumianek i ogórek, uzyskasz skuteczny produkt, który zmniejsza obrzęki i ciemne obwódki pod oczami. Pamiętaj, że rumianek czasem może wywoływać reakcje alergiczne. Wyłączenie go z przepisu nie zmniejszy skuteczności toniku.
Uwagi :
Do wszystkich typów skóry
Czas przygotowania: 15 minut
Stosowanie: codziennie
Przechowywanie: Kilka dni w lodówce
Głęboko oczyszczająca maseczka z grejpfruta i drzewa herbacianego
Składniki :
1 łyżka glinki Multani Mitti (Fuller’s Earth)
1 łyżka zielonej glinki
½ grejpfruta
½ łyżeczki oleju jojoba, z orzechów laskowych lub konopnego
2 krople olejku z drzewa herbacianego
3 krople olejku grejpfrutowego (jeśli chcesz dodać cytrusowego aromatu)
Maseczka zawiera glinki o silnym działaniu oczyszczającym. Rozświetlą tłustą cerę z problemami, a sok z grejpfruta zwęzi pory.
Przygotowanie :
Połącz glinki zieloną i Multani Mitti (Fuller’s Earth). Wyciśnij sok z połowy grejpfruta i zmieszaj z glinkami. Wlej olej, dodaj olejki z drzewa herbacianego i grejpfrutowy, dobrze wymieszaj.
Unikając okolic wokół oczu i ust, nałóż na twarz maseczkę i pozostaw na 10–15 minut. Nie pozwól, aby zaschła na skórze. Zwilżaj maseczkę, ponieważ sucha może podrażniać skórę. Następnie zmyj ją chłodną wodą. Nawilż twarz kremem lub mieszanką olejów.
Uwagi :
Do skóry tłustej, z problemami, mieszanej lub normalnej.
Czas przygotowania: 5 minut
Stosowanie: 2-3 razy w tygodniu
Przechowywanie: za każdym razem przygotuj świeżą porcję i zużyj ją od razu
Tej maseczki można też używać na problematycznej skórze na plecach lub ramionach.
O autorkach:
Lena Sokolovska i Jovitay Vyšniauskienė
Założycielki wiodącej na Litwie firmy kosmetycznej z sektora eco Uoga Uoga. Miłośniczki tradycji, rękodzieła, dobrej kuchni; orędowniczki ekologicznego stylu życia, w harmonii z naturą i naturalnej pielęgnacji ciała.
Uoga Uoga jest producentem naturalnych kosmetyków. Firma wykorzystuje tylko najwyższej jakości tłoczone na zimno oleje, naturalne wody kwiatowe oraz olejki eteryczne dla zapachu, północne jagody i ekstrakty ziołowe dla zdrowia oraz naturalne minerały dla koloru. Opracowała szeroką gamę kosmetyków, w tym do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, produkty do pielęgnacji włosów, pielęgnacji niemowląt i linię makijażu mineralnego. Po rozpoczęciu działalności w 2011 roku Uoga Uoga stopniowo stała się wiodącym producentem w Litwie i zdobyła kilka nagród z Ministerstwa Gospodarki Republiki Litewskiej, w tym złoty medal za błyszczyk „Feather” na wystawie „Wybierz produkt litewski” .
Dane wydawnicze :
Wydawnictwo Vivante | s. 274 | ISBN 978-83-65601-04-9 | cena: 49,90 zł | Premiera: 15.10.2016
Agnieszka Chmielewska, BookSenso PR, tel.: 600 395 703, e-mail: agnieszka@booksenso.pl
Komentarze