Tarta gryczana ze śliwkami, kruszonką, i kremem jaglano-cytrynowym
bezglutenowa i bez cukrowa
Ciasto na tartę * :
300 g mąki gryczanej
szczypta soli
150 g twardego masła
2 żółtko
1/2 szklanki gazowanej wody
Mąkę, sól, masło ugniatamy razem, następnie dodajemy żółtko i wodę, po wyrobieniu wkładamy ciasto do lodówki na 30 min.
Nadzienie :
Około 10 śliwek (ja najbardziej lubię te duże okrągłe) kroimy na kawałki, dwie łyżki masła ( 100 % nie żadne miksy, podróbki, margaryny ), wrzucamy śliwki i dwie łyżki ksylitolu, dusimy, mieszając co chwilę tak aby się nie przypaliły, zmiękną i wypuszczą sok, trochę odparuje, a następnie lekko się podsmażą (mamy osiągnąć konsystencję nie lejącą, ale też nie robimy powideł)
Krem :
Do małego rondelka wlewamy kubek kwaśnej śmietany 18 %, wyciskamy całą cytrynę średniej wielkości (mogą być dwie) i dodajemy do śmietany, następnie wsypujemy płaską łyżkę ksylitolu i dodajemy 1-2 łyżki mąki jaglanej tak aby uzyskać konsystencję kremu, cały czas mieszamy.
Wyjmujemy ciasto z lodówki, nie powinno się kleić, dzielimy na dwie części, proporcje 2/3 i 1/3 na wierzch ciasta; większą część ciasta wałkujemy na kształt koła lub po prostu robimy kulę w rękach (zaoszczędzi nam to czas na mycie stolnicy) i rozciągamy ciasto na ceramicznej formie z charakterystycznym falowanym brzegiem, ciasto musi pokryć dno i brzegi ! (formę smarujemy cienko masłem i posypujemy odrobiną mąki gryczanej lub np. płatków quinoa lub z amarantusa).
Puste ciasto podpiekamy ok. 10 min w piekarniku z dmuchawą nagrzanym do 180 stopni; piekąc ciasto bez farszu unikniemy zakalca.
Możemy do smaku posypać cukrem pudrem zrobionym z cukru trzcinowego lub ksylitolu (najlepiej zmielić odrobinę w młynku).
Wyciągamy formę z pieca, rozsmarowujemy krem na spodzie, wlewamy ostrożnie śliwki tak aby nie polać brzegów (sok palący się w piekarniku na brzegach to nic przyjemnego), następnie z mniejszego kawałka ciasta robimy kulkę i ścieramy na powierzchnię formy na grubym tarełku, tak aby pokryć całą tartę, następnie całość zapiekamy jeszcze ok. 15 min w tej samej temperaturze.
*Druga wersja tego ciasta dla miłośników czekolady, to tarta kakaowa, przepis jak wyżej tylko do ciasta dodajemy dwie łyżki ciemnego, prawdziwego kakao.
Komentarze