PIĘĆ FAKTÓW O ASPARTAMIE, O KTÓRYCH MOŻESZ NIE WIEDZIEĆ
ASPARTAM – ALTERNATYWA DLA CUKRU CZY ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE ?
Kontrowersje wokół jednego z najbardziej popularnych sztucznych słodzików świata, aspartamu (NutraSweet) trwają już 30 lat. Wiele osób do dziś jest nieświadomych niechlubnej historii tego sztucznego słodzika oraz nie wie o jego szkodliwym wpływie na ciało i umysł.
Dla wielu aspartam jest jeszcze jedną zatwierdzoną przez FDA alternatywą dla cukru i musi być bezpieczny, gdy inaczej nie zostałby dopuszczony do użytku. Nic bardziej mylnego.
1. ASPARTAM rozpada się w organizmie w rakotwórczy formaldehyd.
Aspartam składa się z trzech związków chemicznych – kwasu asparaginowego, fenyloalaniny i metanolu – które działają synergistycznie, co oznacza, że razem wzięte są bardziej toksyczne niż każdy z nich z osobna. Szczególnie toksyczny jest metanol, który przekształca się w organizmie w formaldehyd i kwas mrówkowy. W odróżnieniu od metanolu zawartego w napojach alkoholowych oraz w różnych owocach i warzywach, metanolowi pochodzącemu z aspartamu nie towarzyszy etanol, który służy jako ochrona przed zatruciem metanolem. Metanol balsamuje żywe tkanki i uszkadza DNA, może to powodować chłoniaka, białaczkę i inne formy raka.
2. ASPARTAM powoduje otyłość i syndrom metaboliczny.
Sztuczne środki słodzące są zwykle postrzegane jako bezpieczne alternatywy dla cukru uznawanego przez wiele osób za przyczynę przyrostu masy ciała i zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca, kiedy jest spożywany w nadmiarze. Wiele badań naukowych, w tym badanie opublikowane w magazynach Appetite i Journal of Yale Biology and Medicine, wykazało jednak, że sztuczne słodziki, takie jak aspartam, są nawet bardziej szkodliwe, ponieważ promują przyrost masy ciała w sposób nie związany z kaloriami poprzez zmianę naturalnej produkcji hormonów w organizmie skutkującą wzrostem apetytu i łaknienia cukru.
3. Mianowany przez Reagana komisarz FDA pomógł w zatwierdzeniu aspartamu mimo dowodów wskazujących na jego toksyczność.
Aspartam odkryto przypadkowo podczas poszukiwania leku na owrzodzenie. Gdy naukowcy odkryli, że ma on słodki smak, firma GD Searle wystąpiła do FDA (Food and Drug Administration – Urząd ds. Żywności i Leków) z wnioskiem o dopuszczenie go do handlu. Jednak już pierwsze badania aspartamu przeprowadzone na małpach, wykazały że jest on przyczyną padaczki i śmierci, o czym nie poinformowano FDA. Gdy naukowcy FDA sami odkryli, że aspartam jest niebezpieczny, firma GD Searle poczekała na mianowanie nowego komisarza FDA, który przeforsował jego zatwierdzenie. Za sprawą korupcji aspartam otworzył sobie drogę do poand 9000 produktów spożywczych, kosmetycznych i medycznych.
4. ASPARTAM jest produkowany z odchodów genetycznie modyfikowanych bakterii E. coli.
Innym niepokojącym faktem jest to, że aspartam jest wytwarzany z odchodów genetycznie zmodyfikowanych bakterii E. coli, które zostały tak zmienione, żeby wytwarzać duże ilości enzymu zawierającego fenyloalaniny.
5. ASPARTAM przenika przez barierę krew-mózg, co może powodować trwałe uszkodzenia mózgu.
Aspartam składa się w około 40 % z kwasu asparaginowego, który ma zdolność przekraczania bariery krew-mózg. Gdy w organizmie jest jego nadmiar, wówczas komórki mózgowe są bombardowane nadmiarem wapnia. Wynikiem jest uszkodzenie komórek neuronowych mogące prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu, a nawet śmierci komórek. W skrajnych przypadkach kwas asparaginowy może wywoływać różne stany neurologiczne, takie jak padaczka i choroba Alzheimera. Może też wywoływać stwardnienie rozsiane i demencję, a także związane z ekscytotoksycznością zaburzenia endokrynologiczne.
ŹRÓDŁO : NEXUS NR 5(97) WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK 2014 – DOSTĘPNY W EMPIKU I PRENUMERACIE
Komentarze