PIZZA A TAGLIO CZYLI Z METRA CIĘTA
Mimo, że pizzę naprawdę wymyślili Grecy na cześć włoskiej Królowej Margharity, każdy kto był we Włoszech wie, że najlepszą pizzę robią Włosi. Jest to kwestia wyśmienitego ciasta i składników najwyższej jakości.
Wiadomo, że jeśli pójdziemy do turystycznej knajpy z pewnością trafimy na niejadalną masówkę nawet w Italii. Jednak tradycyjna pizza, w lokalach gdzie żywią się lokalsi jest boska. W Polsce równie dobrą zjemy w warszawskim SOCJALU i TRATORRIA RUCOLA.
Poniżej przepis na pizzę do krojenia na duże prostokątne kawałki jeśli podajemy jako główne danie, lub na mniejsze idealne na aperitivo lub domówkę.
Ciasto na pizzę a taglio GO GLUTEN FREE :
2 szklanki mąki gryczanej,
1 szklanka mąki ryżowej,
2 jaja od wolnych kur,
1 łyżeczka bazylii,
1 łyżeczka oregano,
1 łyżeczka soli morskiej lub himalajskiej,
3 łyżki oliwy z oliwek, pół szklanki wody ( mówiąc o szklance mam na myśli starą komunistyczną prosta szklankę 250 ml ),
kilka ząbków czosnku,
40 g drożdży + 1 łyżeczka cukru trzcinowego
* Jeśli mamy problemy z grzybicą, lub inne dolegliwości przewodu pokarmowego nie robimy ciasta na drożdżach, po prostu wyjdzie nam równie smaczny płaski placek
** Ciasto wyrabiamy ręcznie lub w Thermomix; ręcznie do szklanej miski wbijamy jaja, wsypujemy mąkę, dodajemy wyciśnięty czosnek, zioła, oliwę, sól, drożdże rozrabiamy z cukrem w kubku aż będą płynne, wlewamy wraz z wodą i wyrabiamy ciasto – średnio cały proces zajmuje 5 minut. Odstawiamy do wyrośnięcia, ciasto starcza na prostokątną blachę standardowa z piekarnika.
Sos pomidorowy :
W zależności od tego jak intensywny smak sosu lubimy możemy użyć przecier pomidorowy lub pastę z przetartych pomidorów – domową lub sklepową.
1 – opakowanie pasty z pomidorów np. Primo Gusto lub dwa słoiczki przecieru pomidorowego bez dodatków, chemii itd.
1 – łyżeczka bazylii
1 łyżeczka oregano
3 ząbki czosnku
Składniki na sos mieszamy w małej misce, zgniatamy czosnek, ponownie mieszamy i odstawiamy na bok.
Wybór sera do pizzy.
Jeżeli chcesz zachować zdrowie warto dorzucić parę złotych i omijać wszelkie produkty seropodobne, gotowe mieszanki, tarte wióry – poza prawdziwym włoskim Parmezanem, sery w plastrach itd.
Dwie podstawowe cechy dobrego sera to :
1. Jeśli leży bardzo długo w lodówce robi się twardy i suchy – nie mokry i spleśniały !
2. Po stopieniu się na pizzy rozpływa się i nie zmienia koloru lub twardnieje i robi się zrumieniony. Ser z którego po obróbce cieplnej wypływa maź i inne dziwne substancje, pozostawia wiele do życzenia … prawdopodobnie nie jest nawet serem.
Osobiście używam do pizzy sera MOZZARELLA GALBANI w kostce (dostepny w Tesco – cena ok. 6,90 zł), często mieszam go z Parmezanem (Galbani) lub Grana Padana (Tesco). Łącznie zużywam około 300 g sera – kostka 200 gram i 2 paczuszki tartego Parmezanu po 40 g. nie kupuj tartych dziwnych produktów o nazwie przypominającej Parmezan. Wybieraj tylko ten o certyfikowanym pochodzeniu, lub wcale go nie kupuj.
Dobór składników jest dowolny. Ponieważ najbardziej lubię pizzę pepperoni mój skład nadzienia poza sosem i serem ogranicza się do podwójnej dawki salami (najczęściej Morliny Pepperoni), czarnych i zielonych oliwek, czerwonej cebuli i świeżych pomidorów.
Komentarze