Blogs

SURFROUND – SURFING I JEGO TAJEMNICE

Wszystko co chciałeś wiedzieć o tym fantastycznym sporcie ale z jakiś tajemniczych powodów bałeś się zapytać.

Surfing jest nie tylko wspaniałym sportem, który narodził się na Hawajach. To  również styl życia milinów ludzi na całym świecie. Swoją globalną popularnością i niskimi kosztami powala windsurfing, kitesurfing czy snowboarding. Surfing to dyscyplina sportu, do której uprawiania wystarczy: deska, wiedza i chęci. Dlaczego warto zainteresować się akurat tym sportem? Jak się go nauczyć i gdzie najlepiej go uprawiać ?

Kalendarium surfingu

Historia surfingu sięga daleko wstecz. Wszystko zaczęło się od takich nazwisk jak: Kapitan Cook, Duke Kahanamoku, Mickey Dora, czy Gary Lopez. Właśnie oni, a także wielu innych, mieli bezpośredni wpływ na historię i ewolucję surfingu.

1778. Kapitan Cook przybywa na Wyspy Sandwich (obecnie Wyspy Hawajskie) gdzie po raz pierwszy widzi ludzi ślizgających się na falach. Tubylcy pływali na wielkich czterometrowych deskach powycinanych z drzew.

1900. He e’nalu (czyli surfing) oparł się kolonizacji. George Freeth – pół Hawajczyk, pół Irlandczyk, dał impuls w czasy współczesne. Samodzielnie nauczył się surfowac, na plaży Waikiki (Hawaje). Używał bardzo długich desek w całości wykonanych z drewna. He e’nalu zmienia nazwę na surfing. Nie wiadomo, przez kogo i dlaczego nazwa hawajska została zmieniona na angielską.

1907. Pisarz Jack London z pomocą Freetha odkrywa surfing dla siebie i dla Amerykanów, publikując „Surfing – królewski sport dla naturalnych królów Ziemi”.

1911. Duke Kahanamoku (Hawajczyk) był pierwszym surfistą „nowożytnym”. Założył Hui Nalu – pierwszy klub surfingowy w historii (hui- organizacja, nalu- surf). Klub ten istnieje do dziś, prowdzony przez Hawajczyków kontynuujących tradycje zalożyciela.

1927. Kalifornia. Wpływ Freetha zrewlucjonizował kalifornijskie plaże. Tom Blake i Sam Reid zapoczątkowali surfig w Malibu, dzis kultowym spocie.

1935. Tom Blake przyczepia do swojej deski statecznik, przez co bardzo poprawia się technika skrętu i wykorzystanie fali.

1940. Presto Patterson i Lorrin Harrison byli najlepszymi surfistami przed drugą wojną swiatową. Surfowali głównie na Hawajach. Na nich wzorowali się surfisci powojenni.

1950. Bob Simons korzystając z nowych rewolucyjnych desek z poliestru, zostaje legendą surfingu kalifornijskiego. Uczynił z surfingu sposób na zycie. Zginął między falami cztery lata później.

1954. Simons miał wielki wpływ na kształtowanie się charakteru młodych surfistow jak: Grell Noll, Pat Curren i Mickey Dora. Oni również odcisnęli swoje piętno na kulturze surfingu. Szczególnie Mickey Dora poprzez swój niepowtarzalny styl i buntowniczy charakter zmienił się w legendę.

1955. Wielu najlepszych surfistow kalifornijskich przeprowadza się na Oahu (Hawaje).

1956. Surfing przybywa do Europy, a konkretnie do Biarritz, dzieki Amerykaninowi o nazwisku Viertel. Zaczyna się szaleństwo surfingu na naszym kontynencie.

1957. Po raz pierwszy surfuje się na Waimea.

1962. Jeff Hackman i Garry Lopez, przyjaciele ze szkoly, zostają najlepszymi surferami na północnym wybrzeżu Oahu.

1963. Mike Hynson i Robert August przybywają do Południowej Afryki wraz z ekipą filmową, gdzie kręcą film „Endless Summer”, który w 1964 wchodzi na ekrany, oddając przygodowego ducha i kulturalną esencję surfingu.

1967. Mistrzowie świata Midget Farelly i Nat Young to pierwsi Australijczycy, którzy przybyli surfować na Hawaje, oferując wiedzę, doświadczenie i radykalny sprzęt.

1973. Hawaje stają się mekką surfingu.

1980. Surfing dalej ewoluuje, wprowadza się nowe kształty desek. Simon Anderson to wynalazca thrustera (trzech statecznikow). Pojawiają się nowe gwiazdy surfingu: Barry Kapaiapuni, Terry Fitzgerald i wielki Tom Curren czy Kelly Slater.

W historii surfingu widzieliśmy nowe wpływy, nowe wyzwania, zwroty w technice i sprzęcie.

Surfing rozwija się i dalej będzie się rozwijał…….dokąd zajdzie ?

 

surf

 

Surfing to przygoda

Surfing to niezapomniana przygoda, przede wszystkim ze względu na poznawanie nowych, ciekawych miejsc oraz niekiedy ekstremalnych sytuacji. Liczy się też satysfakcja, którą czujesz, kiedy po raz pierwszy samodzielnie wskakując na deskę płyniesz wzdłuż fali. Dodatkowe korzyści związane z tym sportem to również możliwość poznania nowych, interesujących ludzi, wyjazdy i niepowtarzalny klimat. Bardziej praktycznym aspektem surfingu jest mobilność sprzętu – w przeciwieństwie do windsurfingu czy kitesurfingu tu potrzebujesz jedynie małej torby czy plecaka na spakowanie osprzętu, deskę bierzesz w ręce i jesteś gotowy do drogi. Surfing daje też możliwość ciągłego rozwoju, ponieważ po opanowaniu podstaw odkrywasz nowe tricki. Chcesz pływać więcej, próbować swoich sił w nowych miejscach i warunkach, a także sprawdzać coraz bardziej udoskonalany sprzęt.

Surfing dla każdego

Surfing nie należy do łatwych sportów, szczególnie początki bywają trudne. Brak sukcesów nie powinien jednak zniechęcać, bo pierwsza samodzielnie złapana fala wynagradza wcześniejsze porażki. Podczas pierwszych dni nauki niezbędna będzie pomoc doświadczonego instruktora. Surfingu nie nauczymy się pływać wyłącznie na podstawie filmów instruktażowych, opowieści i wskazówek znajomych czy podręczników. Po to, aby móc pływać świadomie i czerpać z tego satysfakcję niezbędne jest odbycie na początku szkolenia pod okiem instruktora.

Od zera do surfera

Trzeba przyznać, że surfing ma tą zaletę, że nie wymaga specjalnych predyspozycji ani umiejętności. Mogą uprawiać go wszyscy tak starzy, jak i młodzi, praktycznie już od 6-7 roku życia. Bardzo ważne jest dobranie sprzętu, najodpowiedniejszego do wagi ciała oraz wzrostu. Idąc dalej – w omawianym sporcie odnajdą się w nim zarówno kobiety i mężczyźni. Oczywiście łatwiej będzie okiełznać ten sport osobom dobrze przygotowanym fizycznie (tzn. np. uprawiającym dodatkowo gimnastykę oraz uczęszczającym na basen), natomiast nie jest to warunek konieczny.

Co na ciebie czeka ?

Przygoda, nowe miejsca, nowi ludzie, niezapomniane chwile i oderwanie od rzeczywistości. Surfing to jedna z wielu form spędzania wolnego czasu. Nikt nie ma tak dobrego kontaktu z wodą, jak surferzy. A do tego nie trzeba lecieć na Hawaje, które są ojczyzną jazdy na falach. Europejskie wybrzeże oferuje doskonałe warunki do surfingu.

źródło www.surfround.com

 

Komentarze

Shop

Newsletter zapisz się i wiedz więcej !

Kuchnia 3g Coaching Slowteka Sport Akademia DGD DRGRACE All
pexels-photo-1471203
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 28 CANCUN ZIELONE MIASTO PRZYSZŁOŚĆI
roadtrip - mans hands on the wheel and autobahn in the background
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 27
SMOG ELEKTROMAGNETYCZNY WE WSPÓŁCZESNYM SAMOCHODZIE
Huge human brain and many little businesspeople around
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 26
PARKINSON, ALZHEIMER ZACZYNA SIĘ W JELITACH
NOWE BADANIA MIKROBIOTA I POŁĄCZENIE JELITA MÓZG
TV Radio Video Press News COSMOAngie All
pexels-photo-1471203
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 28 CANCUN ZIELONE MIASTO PRZYSZŁOŚĆI
roadtrip - mans hands on the wheel and autobahn in the background
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 27
SMOG ELEKTROMAGNETYCZNY WE WSPÓŁCZESNYM SAMOCHODZIE
Huge human brain and many little businesspeople around
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 26
PARKINSON, ALZHEIMER ZACZYNA SIĘ W JELITACH
NOWE BADANIA MIKROBIOTA I POŁĄCZENIE JELITA MÓZG
O Metabolic IQ Prasa Radio Test MIQ MIQ APP MIQ BOX All
Women's sports bra,foot ware, Dumbbell and apple. Fitness wear and equipment. Sport fashion, Sport accessories, Sport equipment. for healthy concept.
INSTYNKT A MODA – FRAGMENT KSIĄŻKI
METABOLICZNE IQ TWÓJ KOD DO ZDROWIA
Appetizing fine cheese selection on rustic plate with wine, grape and Honey mustard sauce , top view
TWÓJ KOD DO ZDROWIA – PROTOKÓŁ MIQ
co może dać ci identyfikacja własnego typu metabolicznego ?
ING_40492_14237
WNZO 084: Jaki jest Twój typ metaboliczny ?
O Gluten IQ Prasa Radio Test GIQ GIQ APP GIQ BOX All
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Gingerbread cookies on a table and Christmas lights on background
EKOAGENT – ŚWIĘTA BEZ GLUTENU
wheat
ZABÓJCZE ZIARNA – POLSKIE RADIO
O Shopping IQ Produkty Miejsca Showfood.pl SIQ APP All
Healthy food ingredients flat lay with various fruits , vegetables, seeds and nut on light mint background. Mixer for detox drinks making, top view. Dieting and clean eating concept
O ŻYWNOŚCI SŁÓW KILKA – WARZYWA, OWOCE
FRAGMENT KSIĄŻKI SHOPPING IQ – CO KUPOWAĆ, BY JEŚĆ ZDROWO
Meat is cut and hanged to dry outdoors in the lodge
MIĘSA, RYBY, OWOCE MORZA , SUSHI, TATAR
FRAGMENT KSIĄŻKI
SHOPPING IQ – CO KUPOWAĆ, BY JEŚĆ ZDROWO
White cocktail in bar background
SOS CO ROBIĆ, KIEDY CZUJESZ SIĘ NAPRAWDĘ ŹLE ?
fragment książki Shopping IQ inteligentne zakupy dla mądrych ludzi Co kupować, by jeść zdrowo
Design Fotografia Ludzie slow Podróże Miejsca Sztuka All
slider-glowny-2
Certyfikat V-Label dla Leonardo Verde
kolejnej w 100% wegańskiej restauracji na mapie Warszawy
double exposure telecommunication device network
CYWILIZACJA
FRAGMENT KSIĄŻKI METABOLICZNE IQ TWÓJ KOD DO ZDROWIA
The typpical landscape of the Kabale District in Southern Uganda with homesteads within worked plots of land against the fertile hills from below to right at the top of the hills.
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII
VOL. 12 UGANDA – PODRÓŻ DO PERŁY AFRYKI