Blogs

Tradycja + Innowacja = Synergia

Jeszcze do nie dawna wydawało nam się, że wizja „Cyber-kulturowej” planety jest tak odległa, że właściwie Nas nie dotyczy. Osobiście oglądałam w dzieciństwie kreskówki, obrazujące życie w pełni zmechanizowane, gdzie we wszystkich czynnościach bohaterów wyręczały maszyny, a zamiast posiłków ludzie spożywali pigułki, podawane przez mechaniczną gosposię domową – kiedy patrzę na Nasz aktualny styl życia, zaczynam dostrzegać podobieństwa, we wcześniejszych zwiastunach, które kiedyś wydawały się zupełnie nie realne i ogarnia mnie przerażenie. W 1879 roku zespół badawczy w laboratorium w Menlo Park (USA) pod kierownictwem T.A. Edisona, wynalazł praktyczną, w pełni użyteczną żarówkę i od tamtej pory Człowiek zaczął zintensyfikowany bieg ku lepszemu Światu. Niestety po drodze zapomniał przystosować siebie samego do życia na nowej lepszej planecie.

Jak wiadomo czego byśmy się nie tknęli, najważniejsza jest równowaga, której dziś brakuje na każdym kroku. Żyjemy w totalnym chaosie i popadamy ze skrajności w skrajność. Ludzie starsi w większości kurczowo trzymają się starych przyzwyczajeń i często nie tylko nie są świadomi wielu nowych możliwości, które osiągnęliśmy dzięki życiu w „globalnej wiosce”, ale nie chcą nawet o nich słyszeć. Dzisiejsze pokolenia nastolatków, do jednej ręki przyklejony mają na stałe telefon komórkowy, a do drugiej ipad i właściwe poza obowiązkowym dostępem do Internetu i prądu nic innego do „szczęścia” nie jest im potrzebne, no ewentualnie ceniony jest punkt sprzedaży pseudo pokarmu w trybie ekspresowym w niedalekiej okolicy. Po środku tkwią dwie grupy osób – te które dzielimy na próbujące łączyć zdobycze cywilizacji z normalnym życiem i całkiem nie źle im to wychodzi, oraz na te które próbują się odnaleźć ale kiepsko im idzie.

Pewne jest, że do epoki kamienia łupanego powrotu nie ma, ale jednak nie możemy zapominać, że mimo postępującemu rozwojowi, ciągle musimy jeść, spać, ruszać się i wykonywać wiele innych niezbędnych czynności do prawidłowego funkcjonowania, które często zaczynają wydawać nam się czymś zbędnym. Dobra wiadomość jest taka, że wszystko da się połączyć w sensowną całość z całkiem niezłym skutkiem. Do tego właśnie potrzebujemy synergii. Co to w ogóle jest ? Z definicji :

„Synergia, efekt synergiczny – współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań.”

Co w najprostszym tłumaczeniu znaczy, że 1+1 = 3. Czyli łącząc tradycję, wiedzę którą posiadamy od pokoleń, a nawet tysiącleci, z wynalazkami, badaniami i wszelkimi innowacjami które powstają każdego dnia, możemy osiągnąć o wiele więcej niż skupiając się tylko na jednej z tych dziedzin. Grunt żeby postrzegać człowieka jako nieodłączny element planety, i myśleć o całokształcie, a nie jak o dwóch niewspółdziałających na siebie elementach.

Rzućmy okiem na najszybciej rozwijającą się obecnie gałąź przemysłu jaką jest wellness*, a i tu znajdziemy połączenie innowacji i tradycji. Przykładem może być np. TRADYCYJNA MEDYCYNA LUDOWA – powrót do lokalnych terapii odpowiednich dla danego regionu, kultywowanie starych tradycji – wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, wykorzystywanie w terapiach lokalnych dóbr czerpanych z natury ( siano, piwo, rośliny, wino itp.) – jest to trend rozwijający się coraz częściej zwłaszcza w ośrodkach przypisanych do danego regionu; przykład : jeśli obiekt znajduje się np. w górach, ale również jego wystrój, misja i ogólna charakterystyka odpowiada położeniu, to z powodzeniem będzie można wykorzystać w takim miejscu bogactwa regionalne. Na myśl od razu przychodzi mi Rabczańska Solanka i wszystko co z nią związane. Obecnie mija moda na nowoczesne terapie, a następuje powrót do starych, sprawdzonych, ludowych sposobów, które z powodzeniem używano przez dziesiątki, setki a nawet tysiące lat. Trend ten może się rozwinąć w Polsce, wykorzystując nasze zasoby naturalne takie jak np. bursztyn, sól kamienna, solanki, wody termalne, jak i dawno już zapomniane domowe terapie i  zabiegi zaadoptowane na potrzeby ośrodków SPA & Wellness. Dodatkowym atutem jest postrzeganie Europy, przez innych mieszkańców globu, jako starego, pełnego bogactw kontynentu – a ci mieszkańcy mogą stanowić duże grupy docelowe, do których kierowane mogłyby być usługi oparte o europejskie, a w przypadku naszego kraju, o polskie tradycje.

Niektórym wydaje się na pierwszy rzut oka, że Rabka pozostaje daleko w tyle w biegu o palmę pierwszeństwa wcielenia w życie nowości, ogólnie postrzeganych jako dowód dalece posuniętego rozwoju cywilizacyjnego. Od prawie półtorej roku przebywam tutaj prawie co miesiąc i za każdym razem dostrzegam kolejne szanse i perspektywy. Ponieważ Rabką nie zdążyła zawładnąć w 100 % czarna strona konsumpcjonizmu, ma szansę przeskoczyć od razu na wyższy poziom, i ucząc się na błędach innych miast, społeczności, krajów, stać się prekursorem „ekologicznej rewolucji przetrwania”. Bez wątpienia do jej elementów należy „Zrównoważony rozwój Ziemi ; to rozwój, który zaspokaja podstawowe potrzeby wszystkich ludzi oraz zachowuje, chroni i przywraca zdrowie i integralność ekosystemu Ziemi, bez zagrożenia możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń i bez przekraczania długoterminowych granic pojemności ekosystemu Ziemi.”**

Rabka powinna wspierać lokalnych producentów żywności, wyrobów tradycyjnych, rękodzieła, bo to oni są siłą napędową regionu, a ich wartość z dnia na dzień rośnie. Po głowie chodzi mi również pomysł budowy osiedla domów ekologicznych rzeczywiście, a nie tylko z nazwy. Domów pasywnych, energooszczędnych wykonanych z naturalnych materiałów, przyjaznych człowiekowi, z ograniczoną emisją smogu elektromagnetycznego; wykorzystujących najnowsze technologie połączone z lokalnymi tradycjami Hej !

Nawet 40 tys. zł dla budujących domy i 15 tys. dofinansowania dla kupujących mieszkania. Warunek: nowe budynki muszą być energooszczędne, czyli jednocześnie przyjazne środowisku. Minister Marcin Korolec otworzył dziś konsultacje nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.”***

 

Mgr Agnieszka Pająk

*     Wellness – Pomaga zachować dobre samopoczucie. Doprowadza do harmonii ciała, umysłu i ducha. Uwzględnia wszystkie potrzeby człowieka, zarówno psychiczne, zdrowotne, fizyczne, społeczne, środowiskowe, jak i finansowe. 

**    Definicja ONZ

*** http://www.ekonews.com.pl/pl/201,310,10067,0,1,jakie_warunki_trzeba_spelnic_zeby_otrzymac_40_tys_zl_na_budowe_domu.html

Komentarze

Shop

Newsletter zapisz się i wiedz więcej !

Kuchnia 3g Coaching Slowteka Sport Akademia DGD DRGRACE All
pexels-photo-1471203
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 28 CANCUN ZIELONE MIASTO PRZYSZŁOŚĆI
roadtrip - mans hands on the wheel and autobahn in the background
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 27
SMOG ELEKTROMAGNETYCZNY WE WSPÓŁCZESNYM SAMOCHODZIE
Huge human brain and many little businesspeople around
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 26
PARKINSON, ALZHEIMER ZACZYNA SIĘ W JELITACH
NOWE BADANIA MIKROBIOTA I POŁĄCZENIE JELITA MÓZG
TV Radio Video Press News COSMOAngie All
pexels-photo-1471203
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 28 CANCUN ZIELONE MIASTO PRZYSZŁOŚĆI
roadtrip - mans hands on the wheel and autobahn in the background
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 27
SMOG ELEKTROMAGNETYCZNY WE WSPÓŁCZESNYM SAMOCHODZIE
Huge human brain and many little businesspeople around
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 26
PARKINSON, ALZHEIMER ZACZYNA SIĘ W JELITACH
NOWE BADANIA MIKROBIOTA I POŁĄCZENIE JELITA MÓZG
O Metabolic IQ Prasa Radio Test MIQ MIQ APP MIQ BOX All
Women's sports bra,foot ware, Dumbbell and apple. Fitness wear and equipment. Sport fashion, Sport accessories, Sport equipment. for healthy concept.
INSTYNKT A MODA – FRAGMENT KSIĄŻKI
METABOLICZNE IQ TWÓJ KOD DO ZDROWIA
Appetizing fine cheese selection on rustic plate with wine, grape and Honey mustard sauce , top view
TWÓJ KOD DO ZDROWIA – PROTOKÓŁ MIQ
co może dać ci identyfikacja własnego typu metabolicznego ?
ING_40492_14237
WNZO 084: Jaki jest Twój typ metaboliczny ?
O Gluten IQ Prasa Radio Test GIQ GIQ APP GIQ BOX All
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Gingerbread cookies on a table and Christmas lights on background
EKOAGENT – ŚWIĘTA BEZ GLUTENU
wheat
ZABÓJCZE ZIARNA – POLSKIE RADIO
O Shopping IQ Produkty Miejsca Showfood.pl SIQ APP All
Healthy food ingredients flat lay with various fruits , vegetables, seeds and nut on light mint background. Mixer for detox drinks making, top view. Dieting and clean eating concept
O ŻYWNOŚCI SŁÓW KILKA – WARZYWA, OWOCE
FRAGMENT KSIĄŻKI SHOPPING IQ – CO KUPOWAĆ, BY JEŚĆ ZDROWO
Meat is cut and hanged to dry outdoors in the lodge
MIĘSA, RYBY, OWOCE MORZA , SUSHI, TATAR
FRAGMENT KSIĄŻKI
SHOPPING IQ – CO KUPOWAĆ, BY JEŚĆ ZDROWO
White cocktail in bar background
SOS CO ROBIĆ, KIEDY CZUJESZ SIĘ NAPRAWDĘ ŹLE ?
fragment książki Shopping IQ inteligentne zakupy dla mądrych ludzi Co kupować, by jeść zdrowo
Design Fotografia Ludzie slow Podróże Miejsca Sztuka All
slider-glowny-2
Certyfikat V-Label dla Leonardo Verde
kolejnej w 100% wegańskiej restauracji na mapie Warszawy
double exposure telecommunication device network
CYWILIZACJA
FRAGMENT KSIĄŻKI METABOLICZNE IQ TWÓJ KOD DO ZDROWIA
The typpical landscape of the Kabale District in Southern Uganda with homesteads within worked plots of land against the fertile hills from below to right at the top of the hills.
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII
VOL. 12 UGANDA – PODRÓŻ DO PERŁY AFRYKI