W ZGODZIE Z METABOLICZNYM IQ
WYWIAD DLA ACH NA ZDROWIE
Określ, jakim typem metabolicznym jesteś i jedz to, co wychodzi ci na zdrowie. O tym, dlaczego nie warto korzystać z gotowych diet i czym jest metaboliczne IQ, mówi Agnieszka Pająk, autorka książki „Metaboliczne IQ – twój kod do zdrowia” i kalendarza „Twój dziennik zdrowia”.
Czym jest metaboliczne IQ ?
Agnieszka Pająk: To dostosowanie sposobu żywieniado potrzeb organizmu. Metaboliczne IQ to wrodzona identyfikacja naturalnych procesów zachodzących w organizmie, która pozwala zoptymalizować proporcje makroskładników, takich: jak białka, tłuszcze i węglowodany, zgodnie z potrzebami naszego ciała.
Czyli jest to propozycja nowego rodzaju diety ?
To nie dieta, a styl życia. Dieta kojarzy się z problemami, z czymś chwilowym, a nawet często z chorobą. Natomiast
metaboliczne IQ to sposób, w jaki odżywiamy się na co dzień. Pierwszy raz o typach metabolicznych pisał już William
Wolcott, amerykański lekarz, na początku lat 90. On pierwszy dokonał takiego podziału. Natomiast ja przez ostatnie 12 lat rozpracowałam je dogłębnie i rozwinęłam. Podzieliłam typy metaboliczne na pięć. Opracowałam tabele z najlepszymi produktami dla danego typu metabolicznego, indywidualne piramidy produktów spożywczych oraz dodatków i napoi.
Jakie są typy metaboliczne ?
Jest ich pięć: białkowy, węglowodanowy, mieszany, mieszany-białkowy, mieszany-węglowodanowy. To, jakim typem metabolicznym jesteśmy, określa sposób, w jaki nasz organizm spala cukier. Typ mieszany powinien jeść tłuszcze, białko i węglowodany w proporcjach 50:50, bo wtedy czuje się dobrze, nie tyje, zachowuje równowagę. Dla typu białkowego 70 proc. diety powinny stanowić białka i tłuszcze, natomiast 30 proc. – węglowodany. Natomiast typ węglowodanowy powinien spożywać 60 proc. węglowodanów i 40 proc. białka oraz tłuszczy. Bardzo często ten właśnie typ metaboliczny zapomina o tłuszczu, wydaje mu się, że je go bardzo dużo, a potem okazuje się, że jest to np. łyżeczka masła przez cały tydzień. A przecież nasz organizm jest zbudowany z białek i tłuszczy, jeżeli nie dostarczymy mu tych komponentów, nie jesteśmy w stanie się regenerować i czujemy się źle.
Na czym polega twój projekt „Metaboliczne IQ – Twój kod do zdrowia” ?
Projekt obejmuje książkę, aplikację mobilną, test online oraz dziennik. Jest to cały protokół postępowania: Protokół MIQ. Na początku rozwiązujemy test, dzięki któremu możemy się odżywiać się zgodnie z wrodzonymi potrzebami naszego organizmu. Składa się on z 48 pytań i pozwala sprawdzić nasz typ metaboliczny, o ile odpowiemy na nie szczerze i zgodnie ze swoimi potrzebami. Pytania dotyczą naszych preferencji jedzeniowych lub reakcji organizmu na jedzenie, np. „Jaki jest dla Ciebie najkorzystniejszy posiłek na obiadokolację?”, „Jakie jedzenie przyśpiesza u Ciebie przyrost wagi?”, „Jaką masz osobowość?”, „Kiedy odczuwasz irytację?, „Jak często kichasz?”, „Jakie jedzenie osłabia
moją koncentrację”, „Jaką masz wielkość źrenicy?”.
Wbrew pozorom są to trudne pytania. Nie wiem, czy potrafiłabym powiedzieć, jakie jedzenie osłabia moją koncentrację…
Trzeba obserwować swój organizm, on codziennie dostarcza nam dużo informacji o nas samych. Jeśli naprawdę słuchalibyśmy go, to przestalibyśmy stać w kolejkach do lekarzy oraz łykać antybiotyki jak landrynki, kilka, a czasem nawet kilkanaście razy w roku. Nigdy nie uda nam się oszukać organizmu i jeśli będziemy karmić go nieodpowiednim jedzeniem, prędzej czy później pokaże nam, kto tu rządzi.
Przechodzę zatem na dietę zgodną z moim metabolicznym IQ…
Nie. Metaboliczne IQ nie jest dietą, jak już wcześniej podkreśliłam. To, w jaki sposób się żywimy, wpływa na większość tzw. chorób cywilizacyjnych typu: alergie, autoagresje, choroba Hashimoto, nadwaga, chroniczne zmęczenie. Co pewien czas pojawia się kolejna moda na jedzenie lub eliminowanie czegoś z codziennej diety: raz to tłuszcze, raz proteiny, raz mięso. Czasem znana osoba spektakularnie schudnie i pisze książkę o swojej diecie, którą uważa za najlepszą, a która w przypadku większości innych osób się nie sprawdzi. Jeśli chcemy być zdrowi, zachęcam do chwili refleksji nad naszym talerzem. Zastanówmy się, co jemy, jak żyjemy i dokąd prowadzi nasza dotychczasowa życiowa strategia żywieniowa. Przyznaję, że w swojej książce obróciłam również do góry nogami klasyczną piramidę żywieniową. Przygotowałam 6 autorskich piramid żywieniowych z produktami spożywczymi oraz odpowiednimi przyprawami i napojami.
Projekt „Metaboliczne IQ” zakłada zatem zmianę podejścia mentalnego, sposobu myślenia, a to najtrudniejsze.
Wiele osób szuka pigułki szczęścia, która da im natychmiastowe rezultaty i zrobi wszystko za nich. Chcemy ułatwić sobie życie w sposób szybki, ale mieć efekt długofalowy. Protokół MIQ jest substytutem takiej pigułki. Jest to zmiana myślenia o sobie i swoim jedzeniu. Zmienia się wiele: od naszego samopoczucia na co dzień poprzez relacje z innymi i samym sobą.
Wreszcie schudnę !
Jeśli masz problem z wagą, to odżywianie się zgodnie z własnym typem metabolicznym może rzeczywiście doprowadzić do redukcji nadmiernej wagi. Jeśli masz natomiast niedowagę, jest ci ciągle zimno, to taka zmiana odżywiania pozwoli zbudować zdrową masę ciała.
Pomoże mi w tym „Twój dziennik zdrowia” ?
Mam nadzieję. „Twój dziennik zdrowia” ma formę kalendarza, z poradami na co dzień i informacjami dotyczącymi
zdrowia. Jest w nim także miejsce na wyniki, na pytania co robisz dla siebie i swojego zdrowia. Zwraca uwagę na elementy istotne, często przez nas lekceważone; pyta o relacje z bliskimi i obcymi, relaks, jedzenie, suplementy, wodę. Nie obejmuje roku, możemy go pisać nawet przez 2-3 lata. Zawiera też sporo motywacyjnych cytatów. Czerpie z informacji z medycyny chińskiej, która patrzy na organizm człowieka w sposób holistyczny. Tam samo metaboliczne IQ, które patrzy na człowieka w sposób całościowy: fizyczny, psychiczny i duchowy, łącząc wszystkie elementy.
Co na to lekarze ?
Również korzystają z protokołu MIQ. Pewna Pani, na co dzień lekarz okulista, ważyła 120 kg, schudła dzięki temu 60 kg, a stosując zasady MIQ w życiu codziennym nie ma efektu jojo i jako jedyna z większej grupy osób na siłowni utrzymuje stałą wagę od lat, a także czuje się znakomicie.
Jakim typem metabolicznym jesteś Ty ?
Białkowym, choć mam grupę krwi A. Jadam mięso, ryby, rośliny strączkowe, ale również sporo kasz, nasion, warzyw, raczej unikam owoców. Kiedy rozwiązałam test po raz pierwszy wiele lat temu, wyszło na to, że jestem dwoma typami. To tak, jakby być jednocześnie w Warszawie i Krakowie – jest to niemożliwe. Obecnie taki stan w teście nazwałam D – typ metaboliczny zaburzony. Grupa krwi wpływa na to, że lubię słońce i wysokie temperatury, mimo typu białkowego. Jeść śmieci nie lubię – i nigdy nie jadałam fast foodów. Kiedy zaczęłam się lepiej odżywiać, uregulowałam wiele spraw w swoim życiu. To było tak dawno temu, że już nie pamiętam… .
rozmawiała Marta Letki
Książki Agnieszki Pająk
Metaboliczne IQ – twój kod do zdrowia” Dostosuj dietę do potrzeb swojego organizmu i ciesz się lepszym zdrowiem!
w zgodzie iq z metabolicznym Określ, jakim typem metabolicznym jesteś i jedz to, co wychodzi ci na zdrowie. O tym, dlaczego nie warto korzystać z gotowych diet i czym jest metaboliczne IQ, mówi Agnieszka Pająk, autorka książki „Metaboliczne IQ – twój kod do zdrowia” i kalendarza „Twój dziennik zdrowia”. „Twój dziennik zdrowia” to potężna dawka motywacji, by już dziś zwrócić uwagę na swoje samopoczucie. Zaplanuj każdy dzień, tak by znaleźć w nim miejsce na to, co najważniejsze: troskę o siebie.
Komentarze