CYWILIZACJA
FRAGMENT KSIĄŻKI METABOLICZNE IQ TWÓJ KOD DO ZDROWIA
Tak bardzo zachłysnęliśmy się dobrodziejstwami rozwoju technologicznego, że często nie dostrzegamy zagrożeń, jakie płyną z tak szybkiego tempa zmian, a jak wiemy, medal zawsze ma dwie strony. Przyspieszyliśmy podróże i transport żywności z całego globu, a o każdej porze roku mamy w sklepach owoce i warzywa z najdalszych zakątków świata.
Wszystko jest smart – telefony, telewizory, samochody. Mamy też funkcjonalną odzież, a nawet dochodzimy już do transmisji dźwięku za pomocą dotyku twarzy. Jednak to wszystko ma swoje skutki – nie tylko w postaci nadmiernej eksploatacji planety, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia.
Powszechny zespół metaboliczny jest już wizytówką naszych czasów. Kochamy latać samolotami, dzięki temu przemieszczamy się znacznie szybciej niż w tradycyjny sposób, jednak niewiele mówi się o wadach takich podniebnych podróży. Czy wyobrażacie sobie, że podczas jednego lotu długodystansowego na pokładzie
samolotu pracuje ok. 300 urządzeń elektronicznych ?
Odkąd linie lotnicze oferują dostęp do sieci Wi-Fi podczas lotów, tablety, smartfony i laptopy są na pokładach w ciągłym użytku, generując dodatkowe promieniowanie elektromagnetyczne. Do zbudowania poszycia samolotu wykorzystuje się 65 ton aluminium. Powłoka ta tworzy swego rodzaju ekran odbijający promieniowanie tych urządzeń ponownie do wnętrza samolotu, czyli działa trochę jak kuchenka mikrofalowa, stanowiąc pułapkę na promienie. Ponad 500 km kabli składa się na systemy pokładowe samolotu. Nowoczesne maszyny zużywają tyle energii, ile 300 pracujących pralek. Ponadto w każdym dalekodystansowym samolocie jest ok. 400 monitorów w zagłówkach foteli, z których każdy również emituje promieniowanie elektromagnetyczne.
W efekcie w trakcie rejsu kisimy się w zupie ze szkodliwych fal, które podgrzewają komórki całego ciała, niszcząc DNA. Przykładowo telefon komórkowy podgrzewa mózg 200-krotnie, przekraczając wszelkie normy i prowadząc do degeneracji neuronów, a ewolucja nie zdołała jeszcze wykształcić systemów obronnych lub sygnalizujących o zagrożeniu. Technologia wybiegła dużo dalej niż zdolność adaptacyjna ludzkiego organizmu. Problem polega na tym, że ani nie słyszymy, ani nie widzimy tego całego „elektrosmogu”–gdyby tak było, bylibyśmy przerażeni ilością wszystkich emitowanych fal, które nakładają się na siebie w naszej najbliższej nawet przestrzeni. A przecież nawet najmniejsza zmiana DNA zwiększa ryzyko nowotworu. Nie lepiej jest z nowymi samochodami, które obecnie mają ok. 7 km kabli, do tego dochodzą jeszcze systemy nawigacji, ekrany w zagłówkach, podgrzewane fotele czy telewizory – wszystko to sprawia, że nasze ciało gotuje się w ich wnętrzu.
W 2007 roku przeprowadzono badania na ludzkich komórkach wyhodowanych w laboratorium. Poddano je promieniowaniu Wi-Fi. Po dwugodzinnej ekspozycji 221 genów zmieniło swoją ekspresję, a po sześciogodzinnej ekspozycji było to już 759 genów.
A teraz wyobraźmy sobie, że jesteśmy wystawieni na działanie Wi-Fi 24 godziny na dobę. Mało tego, mamy inteligentne liczniki, bezprzewodowe telefony stacjonarne, klawiatury, myszki, elektroniczne nianie, smartwatche – sama kuchenka mikrofalowa to już tylko drobiazg.
Wystarczy prosty eksperyment, żeby zobaczyć efekty działania fal mikrofalowych na organizm. Podlewanie jakiejkolwiek rośliny wodą gotowaną w mikrofalówce zaledwie po kilku dniach poskutkuje jej uśmierceniem. Takie same procesy zachodzą w naszym ciele – jednak w zwolnionym tempie, gdyż organizm ludzki wciąż jeszcze nie utracił fenomenalnej zdolności do regeneracji i odbudowy.
Kilka lat temu Rosjanie przeprowadzili eksperyment przy użyciu telefonów komórkowych drugiej generacji. Pomiędzy dwoma telefonami tego typu, które wymieniały między sobą dane, umieścili surowe jajko.
Po 15 minutach nic się nie wydarzyło, po 25 jajko zaczęło się znacznie nagrzewać, po 45 było już gorące, a po 65 minutach zupełnie ugotowane. Tak więc jeśli promieniowanie elektromagnetyczne może zmodyfikować proteiny jajka, wyobraźcie sobie, co robi z proteinami w naszych mózgach.
BHP UŻYTKOWANIA SPRZĘTÓW ELEKTRONICZNYCH
W instrukcjach wielu laptopów i telefonów komórkowych nowej generacji napisane jest, aby nie trzymać sprzętu bezpośrednio przy ciele. Aby bezpiecznie prowadzić rozmowę telefoniczną, aparat należy trzymać ok. 2 metry od głowy, korzystając z zestawu głośnomówiącego, słuchawek lub tego typu akcesoriów. Ale kto z nas czyta instrukcje ?
Tak więc zanim kupisz telefon, zapytaj sprzedawcę o współczynnik SAR (poziom absorpcji promieniowania przez ciało). Może być zdziwiony, jednak coraz częściej zdarza się, że pracownik salonu wykazuje się zrozumieniem i mozolnie drukuje listy z parametrami od producentów. Podczas rozmowy, jeśli chcesz być zdrowy, używaj zestawu słuchawkowego przewodowego lub ręcznej słuchawki bezprzewodowej, która redukuje promieniowanie elektromagnetyczne.
Pod żadnym pozorem nie używaj słuchawki typu bluetooth – umieszczając ją w uchu, ze swojej głowy tworzysz stację odbiorczą.
Kiedy śpisz, wyłącz telefon lub chociaż transfer danych i Wi-Fi – przez sen nie czytasz powiadomień ani maili, a kiedy się obudzisz, one wciąż tam będą. Coraz więcej badań mówi o tym, iż niebieskie światło emitowane z telefonów i tabletów wprowadza zaburzenia w cyklu snu, gdyż jest to barwa odpowiadająca porannemu cyklowi dobowemu, tak więc zamiast skrolować po ekranie, lepiej poczytaj książkę. Nie wkładaj telefonu pod poduszkę, kiedy śpisz.
Ograniczaj kontakt dzieci z telefonem i nigdy nie wkładaj telefonu do wózeczka, aby uśpić dziecko. Nie noś telefonu na sercu ani w spodniach. Jeśli pracujesz przy biurku, z komputerem, kup przewodowe klawiaturę i myszkę oraz oddal sprzęt od siebie tak daleko, jak to możliwe – promieniowanie maleje z sześcianem odległości. Nie trzymaj komputera na nogach ani na brzuchu.
Jeżeli twoja praca wymaga wielogodzinnego siedzenia przed ekranem, kup specjalne okulary ze szkłami, które chronią gałki oczne przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Nie są to może tanie szkła, jednak na pewno znacznie bardziej ekonomiczne niż przeszczep gałek ocznych lub leczenie raka.
Ten fragment pochodzi z książki #MetaboliczneIQTwojkoddozdrowia.
Książkę wciąż możecie zakupić na stronie Empik w wersji papierowej :
http://www.empik.com/metaboliczne-iq-twoj-kod-do-zdrowia-pajak-agnieszka,p1149592348,ksiazka-p
i na Woblink w wersji elektronicznej :
https://woblink.com/ebook/metaboliczne-iq-agnieszka-pajak-34845
Komentarze