Blogs

O ŻYWNOŚCI SŁÓW KILKA – WARZYWA, OWOCE
FRAGMENT KSIĄŻKI SHOPPING IQ – CO KUPOWAĆ, BY JEŚĆ ZDROWO

Zaleca się nam jedzenie owoców i warzyw co najmniej pięć razy dziennie, ale nikt nie określa, jakie owoce i warzywa miałyby to być, ani nie mówi o tym, ile faktycznie mają one wartości odżywczych.

Praktykowane od dekad monokultury, nadużywanie herbicydów, fungicydów i pestycydów, modyfikacje genetyczne oraz skażenie wód i powietrza doprowadziły do wyjałowienia gleby, w związku z czym obecnie uprawiane rośliny są dużo słabsze i dużo uboższe w składniki mineralne i witaminy niż dawniej, gdyż związków tych po prostu nie ma w glebie. Choć wyglądają tak samo jak kiedyś, są to zupełnie inne rośliny.

W 2004 roku grupa badaczy z teksańskiego uniwersytetu opublikowała w magazynie „The Journal of the American College of Nutrition” swoje badania. Przestudiowali oni zgromadzone w departamencie rolnictwa dane z lat 1950 i 1999 dotyczące 43 różnych warzyw i owoców. Zauważyli znaczący spadek ilości białka, wapnia, fosforu, żelaza, ryboflawiny (witaminy B2) i witaminy C, do którego doszło w ciągu ostatniego półwiecza. Donald Davis, który przewodził grupie uprawianych roślin przypisują rozwojowi praktyk rolniczych mających na celu poprawę cech takich jak rozmiar, tempo wzrostu czy odporność na szkodniki, niemających niczego wspólnego z wartościami odżywczymi.

The Organic Consumers Association przytacza kilka kolejnych badań ze zbliżonymi wynikami: analiza danych żywieniowych z lat 1975–1997 przeprowadzona przez Instytut Kushiego wykazała, że średni poziom zawartości wapnia w 12 świeżych warzywach spadł o 27%, poziom żelaza o 37%, poziom witaminy A o 21%, zaś poziom witaminy C aż o 30%. Zbliżone badania dotyczące składników odżywczychw pożywieniu w latach 1930–1980 opublikowano w „British Food Journal”.

Wykazały one, że w 20 popularnych warzywach średnia zawartość wapnia spadła o 19%, żelaza o 22%, a potasu o 14%. Kolejne badania pokazały, że dziś trzeba zjeść osiem pomarańczy, aby dostarczyć organizmowi taką samą ilość witaminy A, jaką nasi dziadkowie przyjmowali w jednym tylko owocu. Zmiany w zawartości minerałów i w ich równowadze w roślinach prowadzą do zmian proporcji minerałów w tkankach i kościach człowieka.

Jak więc kupować warzywa i owoce ? Staraj się wybierać produkty sezonowe. Nie musisz przecież jeść truskawek w styczniu. Wiadomo, że musiały tu jakoś dojechać, a w związku z tym, że nie należą do produktów, które mogą długo leżakować, jak np. jabłka czy gruszki, swoją świeżość zawdzięczają tonom pestycydów, którymi zostały opryskane. Nawet w sezonie możemy natknąć się na truskawki nafaszerowane chemią. Sekwencja wygląda mniej więcej tak: zaczyna się sezon. Miła pani sprzedaje truskawki z certyfikatem eko lub bio – widocznym na pierwszy rzut oka – przy głównej ulicy w mieście. Kupujesz kobiałkę, wracasz do domu. Zjadasz owoce – po prostu smak dzieciństwa !

Cieszysz się, że w końcu czujesz smak natury sprzed lat. Tydzień później wracasz na stoisko. Certyfikat jest jakby mniej widoczny. Kupujesz kolejną kobiałkę. Wracasz do domu. Zjadasz truskawki. Palą w język. Wciąż jednak myślisz, że może ci się wydaje, bo jesteś już przewrażliwionym konsumentem. Mija godzina, dwie i jesteś cały w plamy, chociaż nie masz alergii na truskawki. Myślisz sobie, o co chodzi ? Chemia ! Opryski! Twój organizm daje ci znać, jak tylko może, że z produktem jest coś nie tak.

Niestety, z roku na rok jest coraz gorzej. Opryskiwane są maliny, borówki amerykańskie i inne owoce. Czy ktoś pamięta, żeby 10 lat temu maliny pleśniały w ciągu kilku godzin od zakupu? Albo żeby zajadać się dorodnymi borówkami amerykańskimi i czuć, jak pieką w język ? W obecnej sytuacji naprawdę dużym dylematem staje się wybór pomiędzy niespożywaniem owoców i warzyw w celu ograniczenia przyjmowanej chemii (dodawanej do nich przed uprawą i w jej trakcie oraz podczas transportu) a dostarczaniem organizmowi składników odżywczych i minerałów niezbędnych do prawidłowego, optymalnego funkcjonowania.

Staraj się kupować warzywa i owoce lokalne i sezonowe. Coraz więcej jest targów, na których możemy zakupić świeże produkty. Pytaj sprzedawców, sprawdzaj na etykietach, skąd pochodzi produkt. Będziesz wiedział, jak daleką drogę przebył, zanim trafił na twój stół. Często okazuje się też, że mrożone owoce i warzywa nie są aż tak straszne, gdyż zamrażane są średnio 12–15 godzin po zebraniu, czyli w porównaniu z produktami, które przejechały pół świata, zanim dotarły do supermarketu, na pewno plasują się wyżej na liście produktów wartościowych.

Ten obszerny fragment pochodzi z książki #ShoppingIQCokupowaćbyjeśćzdrowo.

W całej książce znajdziecie ponad 300 stron rzetelnych informacji o zakupach, sposobach produkcji, certyfikacji żywności, o różnicach pomiędzy produktami BIO, EKO i ORGANIC. Dziesiątki przepisów oraz plany posiłków w czterech wariantach sposobu żywienia dla pięciu typów metabolicznych.

Książkę możecie zakupić na stronie Empik i w punktach stacjonarnych sieci :

https://www.empik.com/co-kupowac-by-jesc-zdrowo-shopping-iq-pajak-agnieszka,p1213065231,ksiazka-p

i na Woblink :

https://woblink.com/ksiazka/co-kupowac-by-jesc-zdrowo-shopping-iq-pajak-agnieszka-134186

Komentarze

Shop

Newsletter zapisz się i wiedz więcej !

Kuchnia 3g Coaching Slowteka Sport Akademia DGD DRGRACE All
pexels-photo-1471203
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 28 CANCUN ZIELONE MIASTO PRZYSZŁOŚĆI
roadtrip - mans hands on the wheel and autobahn in the background
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 27
SMOG ELEKTROMAGNETYCZNY WE WSPÓŁCZESNYM SAMOCHODZIE
Huge human brain and many little businesspeople around
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 26
PARKINSON, ALZHEIMER ZACZYNA SIĘ W JELITACH
NOWE BADANIA MIKROBIOTA I POŁĄCZENIE JELITA MÓZG
TV Radio Video Press News COSMOAngie All
pexels-photo-1471203
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 28 CANCUN ZIELONE MIASTO PRZYSZŁOŚĆI
roadtrip - mans hands on the wheel and autobahn in the background
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 27
SMOG ELEKTROMAGNETYCZNY WE WSPÓŁCZESNYM SAMOCHODZIE
Huge human brain and many little businesspeople around
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII VOL. 26
PARKINSON, ALZHEIMER ZACZYNA SIĘ W JELITACH
NOWE BADANIA MIKROBIOTA I POŁĄCZENIE JELITA MÓZG
O Metabolic IQ Prasa Radio Test MIQ MIQ APP MIQ BOX All
Women's sports bra,foot ware, Dumbbell and apple. Fitness wear and equipment. Sport fashion, Sport accessories, Sport equipment. for healthy concept.
INSTYNKT A MODA – FRAGMENT KSIĄŻKI
METABOLICZNE IQ TWÓJ KOD DO ZDROWIA
Appetizing fine cheese selection on rustic plate with wine, grape and Honey mustard sauce , top view
TWÓJ KOD DO ZDROWIA – PROTOKÓŁ MIQ
co może dać ci identyfikacja własnego typu metabolicznego ?
ING_40492_14237
WNZO 084: Jaki jest Twój typ metaboliczny ?
O Gluten IQ Prasa Radio Test GIQ GIQ APP GIQ BOX All
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Gingerbread cookies on a table and Christmas lights on background
EKOAGENT – ŚWIĘTA BEZ GLUTENU
wheat
ZABÓJCZE ZIARNA – POLSKIE RADIO
O Shopping IQ Produkty Miejsca Showfood.pl SIQ APP All
Healthy food ingredients flat lay with various fruits , vegetables, seeds and nut on light mint background. Mixer for detox drinks making, top view. Dieting and clean eating concept
O ŻYWNOŚCI SŁÓW KILKA – WARZYWA, OWOCE
FRAGMENT KSIĄŻKI SHOPPING IQ – CO KUPOWAĆ, BY JEŚĆ ZDROWO
Meat is cut and hanged to dry outdoors in the lodge
MIĘSA, RYBY, OWOCE MORZA , SUSHI, TATAR
FRAGMENT KSIĄŻKI
SHOPPING IQ – CO KUPOWAĆ, BY JEŚĆ ZDROWO
White cocktail in bar background
SOS CO ROBIĆ, KIEDY CZUJESZ SIĘ NAPRAWDĘ ŹLE ?
fragment książki Shopping IQ inteligentne zakupy dla mądrych ludzi Co kupować, by jeść zdrowo
Design Fotografia Ludzie slow Podróże Miejsca Sztuka All
slider-glowny-2
Certyfikat V-Label dla Leonardo Verde
kolejnej w 100% wegańskiej restauracji na mapie Warszawy
double exposure telecommunication device network
CYWILIZACJA
FRAGMENT KSIĄŻKI METABOLICZNE IQ TWÓJ KOD DO ZDROWIA
The typpical landscape of the Kabale District in Southern Uganda with homesteads within worked plots of land against the fertile hills from below to right at the top of the hills.
AKADEMIA ZDROWIA DGD DLA POLONII
VOL. 12 UGANDA – PODRÓŻ DO PERŁY AFRYKI